O AKCJI - czyli co powinniście wiedzieć

Cel akcji:

Promowanie odpowiedzialnych i świadomych adopcji zwierząt. 
Adopcję rozumiemy w jej znaczeniu słownikowym, jako usynowienie — wzięcie odpowiedzialności za zwierzę, danie mu dachu nad głową i sprawowanie nad nim opieki. Interesują nas wszystkie zwierzęta dowolnej rasy i dowolnego gatunku. Nie wykluczamy zwierząt kupionych, ponieważ niezbadane są ścieżki wzajemnego uwielbienia. 
Nie podejmujemy się współpracy z osobami prowadzącymi hodowle, dla nas zarabianie na zwierzętach jest nieetyczne.

Historia akcji:

Akcja powstała za sprawą Łucji Lange w listopadzie 2012, jako pomysł na własne działania promujące świadome i odpowiedzialne adopcje w ramach pomocy jednej z łódzkich kocich fundacji. 
Pierwsza edycja trwała od XI.2012 do I.2013 i odbywała się wyłącznie na terenie Łodzi. Ideą akcji było pokazywanie domów szczęśliwych kotów, które znalazły swoich ludzi, czyli poleganie na pozytywnych emocjach opiekunów i podopiecznych. Chodziło zarówno o: zmianę języka (nie ma właścicieli, są opiekunowie), zachęcanie do przygarniania zwierząt, jak i odwrócenie sytuacji, w której jedyną formą docierania do ludzi jest reklama szokowa i przekaz bazujący na prezentowaniu „biednych zwierzątek” (wzbudzanie litości i empatii). Dla nas ważniejsze są pozytywne emocje, które tworzą długotrwałe zobowiązania. Dramatyczne historie mają pozytywne zakończenia (staramy się w to wierzyć) i są doświadczeniami, które nas wzbogacają, jednak to nie na nich budujemy narrację. Poza relacjami ze spotkań publikowanymi na blogu, efektem końcowym pierwszej edycji była elektroniczna książeczka, zawierająca podsumowania spotkań. 
Ponieważ w pierwotnej formie akcja była narzędziem fundacyjnym, jej zakres ograniczał możliwości tkwiące w tak określonych działaniach. Nastąpiło więc oddzielenie się od fundacji i samodzielna, pozainstytucjonalna egzystencja akcji. Rozpoczęło się docieranie do osób zaangażowanych w pomaganie zwierzętom bezdomnym. Druga edycja wyszła poza Łódź i jeden gatunek podopiecznych. Trwała od III.2013 do VI.2013. Do akcji doszli: Iwona Stepajtis, Szymon Siwak i Joanna Jankowska. Pojawiliśmy się w Warszawie, Szczecinie, Policach i Trójmieście. Kot w nazwie akcji stał się umownym, symbolicznym stworzeniem, które w rzeczywistości może być wszystkim: psem, szczurem, świnią, królikiem, czy papugą...
Kolejna edycja to dalsze rozszerzanie zakresu terytorialnego —zaistnieliśmy we Wrocławiu, Krakowie i na Śląsku. Trzecia edycja trwała od IX.2013 do I.2014. i była pierwszą tak bogatą w spotkania. Do akcji dołączyły: Jola Lipka, Grażyna Ambrożek, Magdalena Domoń, Magdalena Wilczek (Irla) i Ola Obuchowicz-Sawicz. Wspólnymi wysiłkami zaczęliśmy też powoli zwracać uwagę mediów na nasze działania. Zdjęcia powstające w akcji wraz z historiami domów stały się naszą wizytówką i wartością. 
Czwarta edycja pokazała nam, jak wielki potencjał drzemie w akcjach społecznych i jak daleko możemy dotrzeć z pozytywnym przekazem. Od IV.2014 do X.2014 odbyło się aż 112 spotkań, z których relacje zamieściliśmy na blogu. Akcja zyskała nowe, prężnie działające osoby: Alinę Gawryś, Iwonę Nowicką, Monikę Małek, Annę Alicję Rudnicką, Karolinę Partykę, Natalię Kann, Oliwię Jakiel, Justynę Wilk, Ulę Fiszer, Katarzynę Lisek, Annę Skrzynecką, Katarzynę Szyszko, Annę Wojciechowską i Annę Kamińską. Dzięki nowym wolontariuszkom akcja zaistniała w Białymstoku, Poznaniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, a także poza granicami Polski: na Majorce i w Berlinie. 
W roku 2015 w bardzo rozszerzonym składzie (deklarowanych trzydziestu aktywnych fotografów, z czego aktywnych było 21 osób) zdecydowaliśmy się zainicjować piątą edycję. Działaliśmy od IV. do końca XI. Akcja mimo poszerzenia składu spowolniła, potwierdzająca zasadę, że zaangażowanie buduje się poprzez… dawanie przykładu. Nowymi współtwórcami stali się: Marta Sandman, Klaudia Osiak, Monika Nowakowska, Paulina Paduch, Paula Nowak, Mariusz Pogorzelski, Joanna Chlebiej Mrozińska. Wreszcie sprostaliśmy oczekiwaniom osób z Kujaw i odwiedziliśmy Bydgoszcz oraz Toruń. W tej edycji pojawiło się znacznie więcej reprezentantów innych gatunków (czyli więcej „nie-kotów”).
Nowa edycja, do której serdecznie zapraszamy jest naszym szóstym spotkaniem z Opiekunami i ich Podopiecznymi. Potrzebowaliśmy przerwy, dlatego szósta edycja zaczęła się w ostatnim dniu IV.2016 i potrwa prawdopodobnie do końca XI.2016. Staramy się działać w Łodzi i okolicach, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Trójmieście, Zabrzu, Zielonej Górze i Bydgoszczy. Do naszej ekipy dołączyły: Ewa K. Cygan oraz Ada Jarzębowska. Część dotychczasowych fotografów objęła także inne funkcje w projekcie (prowadzenie Instagrama, prowadzenie innych podprojektów, korekty). Tym razem działamy dla naszej i Waszej przyjemności — chcemy dzielić się radością i dobrą energią.   

Podsumowując... 
Do tej pory przed naszymi obiektywami pojawiło się ponad 507 kotów, 115 psów, 16 szczurów, 15 świnek morskich, 10 kur, 9 królików, 4 węże, 3 szynszyle, 2 koszatniczki, 2 pawie, 2 świnie, ostronos, papuga, jeż a także chomiki, myszki, jaszczurki i ryby. Wszystkie te zwierzaki zaistniały w naszych pięciu elektronicznych książeczkach, które podsumowywały każdą z minionych edycji. 
W czwartym roku działalności mamy świadomość, że wolontariuszami lokalnymi akcji było ponad 40 osób, z czego prawie połowa nadal działa w akcji i przystępuje do szóstej edycji. Każde z nas jest mniej lub bardziej zaangażowane społecznie, stając się foto-wolontariuszem, jesteśmy także lokalnymi liderami akcji, tak samo odpowiedzialnymi za jej wizerunek.  

Działania w ramach akcji:

W ramach Akcji znajduje się kilka rodzajów działań: 
— Pierwszym z nich jest część fotograficzna z opowieściami relacjonowanymi przez nas, wolontariuszy zwana po prostu MKMD VI (Mój Kot Ma Dom + numer edycji). Wraz ze zdjęciami zamieszczamy wpisy będące pokłosiem spotkań w domach adoptowanych zwierząt. Ta akcja odbywa się w wyznaczonych ramach czasowych i wpisuje się w poszczególne edycje, po których następuje zbiorcza publikacja efektów naszych działań (edycja VI: od V.2016 do XI.2016). Tutaj to my wychodzimy Wam i Waszym Podopiecznym na spotkanie.
— Druga reprezentowana jest przez artystów (INSPIRACJE), dla których zwierzęta (adoptowane, własne, cudze, dzikie) są inspiracją do tworzenia. Interesuje nas zarówno rękodzieło, malarstwo, rysunek, jak i formy muzyczne, literackie czy filmowe lub fotograficzne. W tych działaniach nie ma znaczenia czas bowiem realizowane są stale. Notki wraz z prezentacją Waszej twórczości możecie przesyłać bezpośrednio do Redaktorki Inspiracji, którą jest Magdalena Irla.
— Trzecia prezentuje fotograficzne reportaże z domów obcokrajowców zwierzolubów (MKMD EU), stworzone przez wolontariuszki na obczyźnie. Podobnie jak drugi rodzaj naszych działań, akcja ma charakter stały. Chwilowo nieaktywna.
— Czwarta ma za zadanie prezentowanie w formie reportaży, rozmów i felietonów rozmaitych ludzkich działań na rzecz zwierząt (Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT). Możecie zgłaszać do nas ciekawe inicjatywy, które Waszym zdaniem powinny zostać zauważone szerzej przez odbiorców. Postaramy się opisać je i w miarę możliwości sfotografować. Nie podlega edycjom, więc na Wasze propozycje czekamy stale.
— Piąta część (ZWIERZYŃSTWO) powstała za sprawą Justyny Wilk, która promuje świadome i odpowiedzialne macierzyństwo w towarzystwie zwierzaków. Możecie przesyłać do niej swoje opowieści wraz ze zdjęciami/grafikami. Opowieści powinny zawierać odpowiedzi na zadane przez Redaktorkę Zwierzyństwa pytania. 

Szczegóły:

I.

MKMD — EDYCJA VI 
Nasi fotografowie charytatywnie działający w akcji odwiedzają domy opiekunów, by w naturalnym środowisku wykonać zdjęcia Podopiecznych i spisać ich historię. 
Opiekunowie podpisują oświadczenie, w którym wyrażają zgodę na nieodpłatną publikację zdjęć i historii adopcji na tej stronie, czyli na naszym blogu, na naszym fanpejdżu oraz w wieńczącej edycję publikacji internetowej lub papierowej (jeśli dojdzie do jej wydania w takiej formie). Zdjęcia publikujemy także na naszych prywatnych stronach.
Opiekunowie otrzymują od nas fotografie, mają także cały czas wgląd w pisane teksty oraz mają możliwość wpływania na nie. A jeżeli mają ochotę mogą sami taki tekst napisać. Nie wyrażamy zgody na wykorzystanie zdjęć do celów innych niż promocja świadomych i odpowiedzialnych adopcji, którą realizujemy w ramach Akcji. 
Publikacja na blogu składa się zwykle z większej ilości zdjęć (ok. 5-10 zależnie od ilości zwierzaków w domu) oraz wprowadzenia do historii. Publikacja w kompilacji na zakończenie składa się z mniejszej ilości zdjęć (1-2) oraz opowieści o podopiecznych i sposobie w jaki trafili właśnie do takiego domu (do 3000 znaków). 
Działamy aktualnie w następujących rejonach (tutaj znalazło się parę słów o nas). Poszukujemy jednak nadal wolontariuszy fotografujących na terenie Koszalina, Cieszyna, Chrzanowa, Kalisza, Olsztyna, Rzeszowa, Przemyśla, Wrocławia, Szczecina (i innych, które nie znalazły się jeszcze na naszej mapce), a także wszystkich chętnych osób do udziału w naszej Akcji.

II. 

INSPIRACJE
Świadome adopcje zwierząt to jedno. Kiedy już zaadoptujemy czworonoga (lub inne stworzenie) okazuje się, że nie tylko mamy obowiązki. Mamy również radość z obcowania z drugą istotą. Często staje się ona naszą inspiracją w pracy artystycznej. Jeśli więc jesteś artystą/twórcą i masz ochotę podzielić się z nami swoją pasją, a jednocześnie także opowiedzieć o swoim Podopiecznym — zapraszamy.
Artyści przygotowują we własnym zakresie tekst i prace przedstawiające to, jak wielką inspiracją mogą stać się adoptowane zwierzęta. W miarę Waszych chęci możemy pomóc w autoprezentacjach i przeprowadzić wywiad, który opublikujemy zamiast tekstu. 
Przyjmujemy do tej części także osoby, które z różnych względów nie mogę być opiekunami, jednak zwierzęta stanowią dla nich inspirację do działań kreatywnych. 
Ta część akcji jest stała, nie ma edycji. Przyjmujemy chętnych cały czas. Zachęcamy Was do dzielenia się swoimi działaniami. Redaktorka Inspiracji, Magdalena Irla, czeka na Wasze zgłoszenia. 

III. 

EU
Ponieważ doczekaliśmy się wolontariuszy na emigracji, pojawił się pomysł, by pokazywać także zwierzęce domy u tubylców. Oliwia rozpoczyna tę serię odwiedzając zwierzolubów na Majorce. W wpisach prezentowane są opowieści o adoptowanych zwierzakach przez ludzi, których Oliwia spotkała w swoim nowym domu. Są to opowieści dotyczące tubylców, nie emigrantów — ci wchodzą jak najbardziej do części I. naszych działań. [FOR ENGLISH VERSION PLEASE CLICK HERE]

Ta część akcji jest również stała, nie ma edycji — chwilowo zostaje zawieszona. Przyjmujemy chętnych cały czas. Zapraszamy Was serdecznie do śledzenia opowieści w tej części!

IV.

Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT
W tej części akcji również nie ma edycji. Przyjmujemy chętnych cały czas. Zapraszamy Was serdecznie do przesyłania Waszych propozycji i śledzenia kolejnych wpisów!

V.

ZWIERZYŃSTWO
Kolejna stała część akcji bez edycji. Justyna Wilk przyjmuje chętnych cały czas. Zapraszamy Was serdecznie do udziału i śledzenia opowieści o zwierzakach w roli rodzeństwa lub niańki!

___________________________

Aby wziąć udział w Akcji prosimy o zgłaszanie się bezpośrednio do wolontariuszy działających w Waszej okolicy (poprzez wiadomości prywatne na Facebooku lub poprzez e-maile podane na stronach autorskich wolontariuszy), do redaktorek poszczególnych działań, bądź do koordynatorki Akcji, Łucji Lange [drogą e-mailową lub poprzez Facebooka albo Twittera].
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy!
Twój komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez administratorów strony.