O AKCJI - czyli co powinniście wiedzieć

Cel akcji:

Promowanie odpowiedzialnych i świadomych adopcji zwierząt. 
Adopcję rozumiemy w jej znaczeniu słownikowym, jako usynowienie — wzięcie odpowiedzialności za zwierzę, danie mu dachu nad głową i sprawowanie nad nim opieki. Interesują nas wszystkie zwierzęta dowolnej rasy i dowolnego gatunku. Nie wykluczamy zwierząt kupionych, ponieważ niezbadane są ścieżki wzajemnego uwielbienia. 
Nie podejmujemy się współpracy z osobami prowadzącymi hodowle, dla nas zarabianie na zwierzętach jest nieetyczne.

Historia akcji:

Akcja powstała za sprawą Łucji Lange w listopadzie 2012, jako pomysł na własne działania promujące świadome i odpowiedzialne adopcje w ramach pomocy jednej z łódzkich kocich fundacji. 
Pierwsza edycja trwała od XI.2012 do I.2013 i odbywała się wyłącznie na terenie Łodzi. Ideą akcji było pokazywanie domów szczęśliwych kotów, które znalazły swoich ludzi, czyli poleganie na pozytywnych emocjach opiekunów i podopiecznych. Chodziło zarówno o: zmianę języka (nie ma właścicieli, są opiekunowie), zachęcanie do przygarniania zwierząt, jak i odwrócenie sytuacji, w której jedyną formą docierania do ludzi jest reklama szokowa i przekaz bazujący na prezentowaniu „biednych zwierzątek” (wzbudzanie litości i empatii). Dla nas ważniejsze są pozytywne emocje, które tworzą długotrwałe zobowiązania. Dramatyczne historie mają pozytywne zakończenia (staramy się w to wierzyć) i są doświadczeniami, które nas wzbogacają, jednak to nie na nich budujemy narrację. Poza relacjami ze spotkań publikowanymi na blogu, efektem końcowym pierwszej edycji była elektroniczna książeczka, zawierająca podsumowania spotkań. 
Ponieważ w pierwotnej formie akcja była narzędziem fundacyjnym, jej zakres ograniczał możliwości tkwiące w tak określonych działaniach. Nastąpiło więc oddzielenie się od fundacji i samodzielna, pozainstytucjonalna egzystencja akcji. Rozpoczęło się docieranie do osób zaangażowanych w pomaganie zwierzętom bezdomnym. Druga edycja wyszła poza Łódź i jeden gatunek podopiecznych. Trwała od III.2013 do VI.2013. Do akcji doszli: Iwona Stepajtis, Szymon Siwak i Joanna Jankowska. Pojawiliśmy się w Warszawie, Szczecinie, Policach i Trójmieście. Kot w nazwie akcji stał się umownym, symbolicznym stworzeniem, które w rzeczywistości może być wszystkim: psem, szczurem, świnią, królikiem, czy papugą...
Kolejna edycja to dalsze rozszerzanie zakresu terytorialnego —zaistnieliśmy we Wrocławiu, Krakowie i na Śląsku. Trzecia edycja trwała od IX.2013 do I.2014. i była pierwszą tak bogatą w spotkania. Do akcji dołączyły: Jola Lipka, Grażyna Ambrożek, Magdalena Domoń, Magdalena Wilczek (Irla) i Ola Obuchowicz-Sawicz. Wspólnymi wysiłkami zaczęliśmy też powoli zwracać uwagę mediów na nasze działania. Zdjęcia powstające w akcji wraz z historiami domów stały się naszą wizytówką i wartością. 
Czwarta edycja pokazała nam, jak wielki potencjał drzemie w akcjach społecznych i jak daleko możemy dotrzeć z pozytywnym przekazem. Od IV.2014 do X.2014 odbyło się aż 112 spotkań, z których relacje zamieściliśmy na blogu. Akcja zyskała nowe, prężnie działające osoby: Alinę Gawryś, Iwonę Nowicką, Monikę Małek, Annę Alicję Rudnicką, Karolinę Partykę, Natalię Kann, Oliwię Jakiel, Justynę Wilk, Ulę Fiszer, Katarzynę Lisek, Annę Skrzynecką, Katarzynę Szyszko, Annę Wojciechowską i Annę Kamińską. Dzięki nowym wolontariuszkom akcja zaistniała w Białymstoku, Poznaniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, a także poza granicami Polski: na Majorce i w Berlinie. 
W roku 2015 w bardzo rozszerzonym składzie (deklarowanych trzydziestu aktywnych fotografów, z czego aktywnych było 21 osób) zdecydowaliśmy się zainicjować piątą edycję. Działaliśmy od IV. do końca XI. Akcja mimo poszerzenia składu spowolniła, potwierdzająca zasadę, że zaangażowanie buduje się poprzez… dawanie przykładu. Nowymi współtwórcami stali się: Marta Sandman, Klaudia Osiak, Monika Nowakowska, Paulina Paduch, Paula Nowak, Mariusz Pogorzelski, Joanna Chlebiej Mrozińska. Wreszcie sprostaliśmy oczekiwaniom osób z Kujaw i odwiedziliśmy Bydgoszcz oraz Toruń. W tej edycji pojawiło się znacznie więcej reprezentantów innych gatunków (czyli więcej „nie-kotów”).
Potrzebowaliśmy przerwy po intensywnej pracy, dlatego szósta edycja zaczęła się w ostatnim dniu IV.2016 a zakończyła z początkiem XII.2016. Działaliśmy w Łodzi i okolicach, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Zabrzu i Zielonej Górze. Do naszej ekipy dołączyły: Ewa K. Cygan oraz Ada Jarzębowska. Część dotychczasowych fotografów objęła inne funkcje w projekcie (prowadzenie Instagrama, prowadzenie innych podprojektów, korekty). Podjęliśmy się współpracy z Fundacją "Miasto Kotów" z Piotrkowa Trybunalskiego, dla której Ada Jarzębowska zaprojektowała od początku do końca kalendarz na rok 2017. W kalendarzu tym przypominamy Wam o jednym wydarzeniu — urodzinach naszej wspólnej Akcji. Działaliśmy kolejny rok dla naszej i Waszej przyjemności — chcąc dzielić się radością i dobrą energią i mamy nadzieję, że pomimo skromniejszej liczby wpisów, udało się nam.   
Nowa edycja, do której serdecznie zapraszamy jest naszym siódmym spotkaniem z Opiekunami i ich Podopiecznymi. I jak już wspomniałam w tym roku obchodzimy swoje piąte urodziny. Zapraszamy więc nie tylko do udziału w Akcji, ale też do świętowania razem z nami. Siódma edycja rozpoczęła się w IV.2017 i planowana jest najdalej do połowy XII.2017, jednak wszystko zależy w tym wypadku od pogody (im ciemniej i śnieżniej, tym trudniej dla nas). Działamy w wypróbowanym już zespole, część z nas (ja, Natalia i Klaudia) pisze do Was na naszym fanpejdżu, a Kasia zabawia Was na Instagramie. Możecie umówić się z nami jak zawsze w Łodzi i okolicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Zabrzu, Lublinie. W tym roku postanowiłam, że w razie potrzeby dojadę do Was, jeżeli będzie taka potrzeba (planuję odwiedzić Zieloną Górę i Jarocin — czekam na kolejne propozycje). Jaki będzie to dla nas wszystkich rok? Oby był bogaty w opowieści i szczęśliwe zakończenia.

Podsumowując... 
Do tej pory przed naszymi obiektywami pojawiło się ponad 612 kotów, 152 psy, 27 szczurów, 15 świnek morskich, 10 kur, 10 królików, 5 koni, 4 węże, 4 szynszyle, 2 alpaki, 2 koszatniczki, 2 papugi, 2 pawie, 2 świnie, ostronos, myszoskoczek, jeż a także koza oraz chomiki, myszki, jaszczurki i ryby. Wszystkie te zwierzaki zaistniały w naszych sześciu elektronicznych książeczkach, które podsumowywały każdą z minionych edycji i które możecie pobrać przechodząc do zakładki "KSIĄŻECZKA". 
W piątym roku działalności mamy świadomość, że wolontariuszami lokalnymi akcji było ponad 40 osób, z czego prawie połowa nadal działa w akcji i przystąpiła do siódmej edycji. Każde z nas jest mniej lub bardziej zaangażowane społecznie, stając się foto-wolontariuszem, jesteśmy także lokalnymi liderami akcji, tak samo odpowiedzialnymi za jej wizerunek.  

Działania w ramach akcji:

W ramach Akcji znajduje się kilka rodzajów działań: 
— Pierwszym z nich jest część fotograficzna z opowieściami relacjonowanymi przez nas, wolontariuszy zwana po prostu MKMD VII (Mój Kot Ma Dom + numer edycji). Wraz ze zdjęciami zamieszczamy wpisy będące pokłosiem spotkań w domach adoptowanych zwierząt. Ta akcja odbywa się w wyznaczonych ramach czasowych i wpisuje się w poszczególne edycje, po których następuje zbiorcza publikacja efektów naszych działań (edycja VII: od IV.2017 do XII.2017). Tutaj to my wychodzimy Wam i Waszym Podopiecznym na spotkanie.
— Druga reprezentowana była przez artystów (INSPIRACJE), dla których zwierzęta (adoptowane, własne, cudze, dzikie) są inspiracją do tworzenia. Interesuje nas zarówno rękodzieło, malarstwo, rysunek, jak i formy muzyczne, literackie czy filmowe lub fotograficzne. 
— Trzecia prezentowała fotograficzne reportaże z domów obcokrajowców zwierzolubów (MKMD EU), stworzone przez wolontariuszkę Oliwię Jakiel, która przebywa na obczyźnie (w słonecznej Hiszpanii). 
— Czwarta miała za zadanie prezentowanie w formie reportaży, rozmów i felietonów rozmaitych ludzkich działań na rzecz zwierząt (Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT). 
— Piąta część (ZWIERZYŃSTWO) powstała za sprawą Justyny Wilk, która promuje świadome i odpowiedzialne macierzyństwo w towarzystwie zwierzaków.  

Szczegóły:

I.
MKMD — EDYCJA VII 
Nasi fotografowie charytatywnie działający w akcji odwiedzają domy opiekunów, by w naturalnym środowisku wykonać zdjęcia Podopiecznych i spisać ich historię. 
Opiekunowie podpisują oświadczenie, w którym wyrażają zgodę na nieodpłatną publikację zdjęć i historii adopcji na tej stronie, czyli na naszym blogu, na naszym fanpejdżu oraz w wieńczącej edycję publikacji internetowej lub papierowej (jeśli dojdzie do jej wydania w takiej formie). Zdjęcia publikujemy także na naszych prywatnych stronach.
Opiekunowie otrzymują od nas fotografie, mają także cały czas wgląd w pisane teksty oraz mają możliwość wpływania na nie. A jeżeli mają ochotę mogą sami taki tekst napisać. Nie wyrażamy zgody na wykorzystanie zdjęć do celów innych niż promocja świadomych i odpowiedzialnych adopcji, którą realizujemy w ramach Akcji. 
Publikacja na blogu składa się zwykle z większej ilości zdjęć (ok. 5-10 zależnie od ilości zwierzaków w domu) oraz wprowadzenia do historii. Publikacja w kompilacji na zakończenie składa się z mniejszej ilości zdjęć (1-2) oraz opowieści o podopiecznych i sposobie w jaki trafili właśnie do takiego domu (do 3000 znaków). 
Działamy aktualnie w następujących rejonach (tutaj znalazło się parę słów o nas). 

II. 
INSPIRACJE
Świadome adopcje zwierząt to jedno. Kiedy już zaadoptujemy czworonoga (lub inne stworzenie) okazuje się, że nie tylko mamy obowiązki. Mamy również radość z obcowania z drugą istotą. Często staje się ona naszą inspiracją w pracy artystycznej. Jeśli więc jesteś artystą/twórcą i masz ochotę podzielić się z nami swoją pasją, a jednocześnie także opowiedzieć o swoim Podopiecznym — zapraszamy.
Artyści przygotowują we własnym zakresie tekst i prace przedstawiające to, jak wielką inspiracją mogą stać się adoptowane zwierzęta. W miarę Waszych chęci możemy pomóc w autoprezentacjach i przeprowadzić wywiad, który opublikujemy zamiast tekstu. 

III. 
EU
Ponieważ doczekaliśmy się wolontariuszy na emigracji, pojawił się pomysł, by pokazywać także zwierzęce domy u tubylców. Oliwia rozpoczyna tę serię odwiedzając zwierzolubów na Majorce. W wpisach prezentowane są opowieści o adoptowanych zwierzakach przez ludzi, których Oliwia spotkała w swoim nowym domu. Są to opowieści dotyczące tubylców, nie emigrantów — ci wchodzą jak najbardziej do części I. naszych działań. 

IV.
Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT
Doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest wspominanie o różnych inicjatywach, nie tylko na łamach fanpejdża, ale także tutaj, gdzie zostawiamy trwały i możliwy do odtworzenia (próbowaliście wrócić kiedyś do wpisu na FB? np. sprzed paru lat?) ślad. W tej części zamieszczamy reportaże, wywiady i relacje z wydarzeń.

V.
ZWIERZYŃSTWO
Opowieści o zwierzakach w roli rodzeństwa lub niańki to coś, co może zmieniać podejście do zwierząt, a przede wszystkim zatrzymać masowe pozbywanie się podopiecznych "bo ciąża" lub "bo dziecko". Rozumiemy wszelkie sytuacje losowe, ale trudno jest nam się pogodzić z decyzjami podyktowanymi przesądami, nie zaś solidną i zweryfikowaną wiedzą. Dlatego za sprawą Justyny i jej doświadczeń w temacie łączenia kocierzyństwa z macierzyństwem wprowadziliśmy "zwierzyństwo". 

___________________________

Aby wziąć udział w Akcji prosimy o zgłaszanie się bezpośrednio do wolontariuszy działających w Waszej okolicy (poprzez wiadomości prywatne na Facebooku lub poprzez e-maile podane na stronach autorskich wolontariuszy), do redaktorek poszczególnych działań, bądź do koordynatorki Akcji, Łucji Lange [drogą e-mailową lub poprzez Facebooka albo Twittera].

_____________________________


Pisząc i mówiąc o nas w mediach, pomagacie nam w promowaniu świadomych i odpowiedzialnych adopcji. 

Dziękujemy za Wasze wsparcie!

2015.05.
Trójmiejski magazyn Together w numerze 5(10)/2015 zamieścił tekst Grażyny Ambrożek o naszej akcji. Możecie poczytać o MKMD na stronie 76 (otwiera się jako 77) tutaj

2015.04.

Nominacja w kategorii Akcje Zaangażowane Społecznie. 

2015.04.
Międzynarodowy portal fotograficzny prezentujący rozmaite aspekty społeczno-kulturowe. Za sprawą Moniki Małek w dniu 01.04.2015 ukazała się tam publikacja na temat akcji. Tekst (w wersji angielskiej) można znaleźć tutaj.

2015.03.
Zgłoszenie do konkursu na Kampanię Społeczną Roku 2014 organizowanego przez Fundację Komunikacji Społecznej. Celem konkursu jest profesjonalizacja marketingu społecznego w Polsce, ocena dobrych proktyk i wymiana opinii na temat kampanii realizaowanych w Polsce i na świecie.  

2015.01
Darmowy magazyn internetowy o kulturze i sztuce Mega*Zine Lost&Found #11/2015 opublikował tekst Grażyny Ambrożek na nasz temat i garść zdjęć z czwartej edycji. Numer w wersji polskiej można znaleźć tutaj. Tekst zaczyna się na stronie 108.

2014.12.
Magazyn kociarzy Kocie Sprawy w numerze świąteczno-noworocznym (146-147) zamieścił nasz tekst na temat akcji. Tekst poza papierową wersją, możecie przeczytać jeszcze tutaj.

2014.10.
Nasza wolontariusza Iwona Nowicka (tutaj do przesłuchania) opowiada o akcji społecznej Mój Kot Ma Dom i działaniach podejmowanych w jej ramach na terenie Wielkopolski.

2014.01.
Audycja Ewy Podolskiej (Weekend Radia TOK FM).
Nasza wolontariuszka Jola Lipka opowiada o akcji społecznej Mój Kot Ma Dom i swoim w niej udziale.

2013.11.



Kampanie Społeczne (największy aktualizowany codziennie serwis o kampaniach społecznych)
Tekst na temat akcji.

2013.09.
Dzień Dobry ŁÓDŹ (serwis regionalny)
Tekst na temat akcji.

2013.07.
Miliony Przyjaciół (Portal adresowany jest do sympatyków i właścicieli zwierząt, którzy chcą aktywnie zmieniać istniejące w Polsce zwyczaje i przepisy, tak by ludziom i zwierzętom żyło się lepiej i wygodniej, podobnie jak w innych krajach europejskich)
Tekst na temat akcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy!
Twój komentarz pojawi się po zatwierdzeniu przez administratorów strony.